HBG7741B1B Series 8 Built-in oven 60 x 60 cm Black
Key Features
- Digital Control Ring: Intuitive rotary interface for precise temperature and function selection.
- TFT Touch Display: Clear visuals and guided navigation for effortless control.
- Oven Assistant with Voice Control: Suggests optimal settings and responds to voice commands via Home Connect.
- Pyrolytic Self-Cleaning: Burns away grease and residue—just wipe away the ash.
- Automatic Switch-Off: Ends cooking when your dish is ready, preventing overcooking.
- HotAir Gentle: Optimized fan-assisted heat distribution for energy-efficient baking and roasting.
- PerfectBake & PerfectRoast Sensors: Intelligent sensors for bakery-level results and perfectly cooked meats.
- Home Connect: Remote control, app-based recipes, and smart notifications.
- Sleek Black Finish: Minimalist aesthetic that complements modern kitchen designs.
Technical Specifications
| Category | Details |
| Dimensions | 595 x 594 x 548 mm (H x W x D) |
| Installation Space | 560–568 mm width, 585–595 mm height, 550 mm depth |
| Capacity | 71 litres |
| Power | 3600 W, 220–240 V, 50/60 Hz, 16 A |
| Energy Rating | A+ |
| Max Temperature | 275°C |
| Cleaning Systems | Pyrolytic + Hydrolytic |
| Cooking Modes | 14 functions incl. 3D HotAir, Air Fry, Pizza, Grill, Top/Bottom Heat |
| Shelf Positions | 5 |
| Safety | Child lock, residual heat indicator, auto shut-off |
| Lighting | LED interior lighting |
| Door | Drop-down, 4 glass panels |
| Controls | Digital Control Ring + TFT Touch Display |
| Connectivity | Home Connect (Wi-Fi, app, voice control) |
Reviews
Thrilled with my new Bosch Series 8 ovens. They are fast to heat up, but if you are really short of time there is a ‘rapid heating’ setting for an extra boost. The air fryer setting is amazing; it cooks food evenly and extremely quickly without too much mess. The hot air grilling is also excellent for evenly cooked meat. Defrost, plate warming and keep warm settings are all very useful too and do exactly what they say! I haven’t set up the home connect yet but am looking forward to exploring it.
V Eames.









